کارشناسی و تعمیرات تضمینی در محل مشتری

علت برفک زدن یخچال

علت برفک زدن یخچال فریزر سامسونگ و راه های رفع آن

علت برفک زدن یخچال فریزر سامسونگ و راه های رفع آن چیست؟ برفک زدن یخچال فریزر چه عواقب و مضراتی خواهد داشت؟ برای از بین بردن برفک ها چه کارهایی باید انجام داد؟

شاید این سوال که چرا یخچال فریزرهای سامسونگ دچار برفک زدگی می شوند اصلی ترین سوال استفاده کننده ها از این یخچال ها باشد. زمانی که هوای گرم و مرطوب به محفظه یخچال ورود پیدا می کند و به دلیل آنکه اواپراتور یخچال دارای دمای پایینی می باشد هوایی که به جا یخی ورود پیدا کرده است، رطوبت آن در اثر مکانیسم میعان به صورت قطره های آب در می آید و چون دما در قسمت اواپراتور زیر صفر می باشد رطوبتی که ذوب شده و به مایع تبدیل شده است تبدیل به جامد شده و به شکل برفک در می آید.
بنابراین تعریف ساده تر برفک همان ذرات آب موجود در هوا می باشد که به دلیل ورود به محفظه اواپراتور و قرار گرفتن در معرض دمای زیر صفر درجه از حالت گازی به مایع و سپس به جامد در می آید. برفک زدن یخچال ها می تواند دلیلی برای کار نکردن اصولی و مناسب یخچال باشد و همین امر می تواند باعث نگرانی هایی شود و باید در سریع ترین زمان برای رفع مشکلات احتمال اقدام شود.

عواقب و مضرات برفک زدن در یخچال فریزرها

برفک می تواند مشکلاتی را برای یخچال های فریزر به وجود بیاورد چرا که این مواد می تواند سطح لوله ها را بپوشاند و مانند یک عایق عمل کند و از انتقال حرارت و دما در جا یخی جلوگیری کند و همین امر باعث می شود که دمای یخچال به اندازه کافی پایین نیاید و خنک نشود و باعث شود که دمای لازم برای خنک نگه داشتن مواد غذایی تامین نشود و کارایی و عملکرد یخچال نیز افت می کند و راندمان آن پایین می آید.

این مطلب هم برای شما مفید خواهد بود: علت نشتی آب از یخچال فریزر

همچنین زمانی که برفک ایجاد می شود چون دستگاه به اندازه کافی سرد و خنک نمی شود تا به دمای مورد نظر برسد، ترموستات نمی تواند عمل اتومات را انجام دهد و این باعث می شود که کمپرسور به صورت دائمی در حال کار کردن باشد. در نتیجه س از مدتی ترموستات از کار خواهد افتاد و مصرف انرژی یخچال فریزر سامسونگ چندین برابر خواهد شد. بنابراین برای جلوگیری از این اتفاقات در صورت مشاهده برفک باید برای رفع آن اقدام کرد

دلایل برفک زدن یخچال های فریزر

هرچند که دلایل مختلفی را برای برفک زدن یخچال بیان کردیم اما با توجه به نوع و مدل یخچال می تواند دلایل مختلف دیگری وجود داشته باشد. در یخچال هایی که به سیستم نو دیفراست تجهیز شده اند، از کار افتادن تایمر می تواند باعث ایجاد برفک شود. همچنین دلیل دیگر تشکیل برفک می تواند خراب شدن ترمودیسک باشد. خراب شدن ترموفیوز نیز می تواند دلیلی برای ایجاد برفک باشد. ترموفیوز در اصل دماسنجی است که میزان حرارت تولید شده توسط المنت را مورد ارزیابی قرار می دهد و زمانی که دمای این قطه بیش از حد باشد آن را از مدار خارج می کند. خراب شدن المنت، خراب شدن فن اوپراتور نیز می توانند دلایلی برای ایجاد برفک در یخچال ها باشند که باید در صورت مشاهده برفک همه آنها را بررسی کرد.
• یکی دیگر از مهم ترین دلایلی که می تواند به تولید برفک منجر شود مشکل پیدا کردن لاستیک دور درب یخچال می باشد بنابراین لازم است که این لاستیک ها به صورت مستمر بررسی و در صورت داشتن ایراد تعویض یا تعمیر شوند.

روش ها و راه حل های برطرف کردن برفک از یخچال های فریزر سامسونگ

برای آنکه برفک یخچال را از بین ببرید و مشکل را برطرف نمایید می توانید اقداماتی مانند اقدامات زیر انجام دهید:

1- دیفراست دستی یخچال:

برای آنکه بخواهید از طریق دیفراست دستی برفک زدایی کنید لازم است که به صورت دوره ای و از 3 تا 6 ماه این کار را انجام دهید و برای آنکه آن را انجام دهید لازم است که ابتدا درجه ترموستات را خاموش کنید و از عدم اتصال یخچال به برق اطمینان داشته باشید و سپس درب یخچال را به مدت چند ساعت باز بگذارید.
این روش که تقریبا روش سنتی برفک زدایی می شود بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش سعی کنید برای خارج کردن مواد یخ زده تا نرم شدن یخ آن منتظر بمانید و به هیچ عنوان از ابزارهای نوک تیز برای شکستن یخ و یا تسریع در آب شدن آن استفاده نکنید چرا که می تواند به لوله های اواپراتور آسیب وارد کند و هزینه های زیادی به دنبال داشته باشد.

2- دیفراست اتوماتیک:

امروزه و با پیشرفت تکنولوژی یخچال های فریزر جدید سامسونگ به سیستم دیفراست یا برفک زدایی اتوماتیک تجهیز شده اند و دیگر لزومی ندارد که برای آب شدن یخ و برفک از یخچال آن را از برق جدا کرده و مواد غذایی را تخلیه کنید. در این روش فقط کافی است که دکمه دیفراست اتومات را فشار دهید. این کار باعث خاموش شدن خودکار یخچال شده و برفک های آب شده از طریق لوله هایی به ظرف تبخیر منتقل می شوند که در قسمت بالای کمپرسور تعبیه شده است. در این روش برفک به راحتی تبدیل به مایع شده و تخلیه می شود و نیازی به دخالت فیزیکی نیست

3. برفک زدایی نوفراست:

تعدادی از یخچال های فریزر سامسونگ به سیستم نوفراست تجهیز شده اند که متفاوت از سیستم دیفراست می باشد. در این سیستم از یک تایمر، یک ترمودیسک و المنت حرارتی استفاده شده است و شیوه عمل کردن آن به گونه ای است که به تعداد باز و بسته شدن درب یخچال بستگی دارد و یا بر اساس مدت زمان تنظیم شده، یخچال شروع به اتوماتیک کردن در فاصله های زمانی مشخص می کند و المنت تعبیه شده باعث آب شدن برفک یخچال می شود و بقیه مراحل همانند سیستم دیفراست اتوماتیک عمل می کند و باعث ذوب و خروج برفک ها می شود.
• در هرصورت تنها زمانی که دیفراست یخچال به صورتی مکانیکی باشد می توان در برفک زدایی دخالت کرد و در صورتی که یخچال به سیستم نوفراست یا سیستم دیفراست اتومات مجهز شده باشد نیازی به دخالت نیست.

برفک زدن یخچال جزو مشکلاتی است که فرد می تواند با اندکی مهارت و تجربه آن را حل کند اما اگر این مشکل زیاد ادامه داشته باشد لازم است یک تعمیرکار مجرب بخش های مختلف یخچال را بررسی نماید. تعمیرگاه مدرن سرویس می تواند تعمیرکار مجرب را به محل شما اعزام کند.

 

3.2/5 - (5 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کارشناسی و تعمیرات تضمینی در محل مشتری