کارشناسی و تعمیرات تضمینی در محل مشتری

تنظیم نشدن دمای مایکروفر

علت تنظیم نشدن دمای مایکروفر و گرم نشدن آن چیست؟

علت تنظیم نشدن دمای مایکروفر و گرم نشدن آن چیست؟ مکانیسم گرما دادن به مواد غذایی در مایکروفر چگونه است؟ در ادامه به پاسخ این پرسش‌ها می‌پردازیم.
مایکروفر از آن دسته لوازم خانگی می باشد که در یکی دو دهه قبل نسبت با سالیان دور بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد و در اکثر خانه های امروزی وجود دارد و مانند تمامی وسایل برقی و مصرفی ممکن است در طول دوران استفاده از آن دچار مشکلاتی شود که باید عیب یابی شده و آن را برطرف کرد.

مکانیسم گرم کردن مواد غذایی در مایکروفر

مایکروفر دارای مکانیسم متفاوتی برای انتقال گرما به مواد غذایی می باشد. این وسیله دارای یک مگنترون است که امواج رادیویی را طول موج های بلند تولید می کند و به درون غذا نفوذ می کند و ملوکول های آب را به ارتعاش در آورده که باعث گرم شدن غذا می شود. مگنترون با ولتاژ بالا کار می کند و برای تولید این ولتاژ از یک دیود تبدیل کننده استفاده می کند که ولتاژ برق شهری را به ولتاژ مورد نیاز مگنترون تبدیل می کند.

این مطلب هم برای شما مفید خواهد بود: رایج ترین مشکلات مایکروویو سامسونگ

دلایل گرم نکردن مایکروفر چیست؟

برای گرم نکردن مایکروفر می تواند دلایل مختلفی وجود داشته باشد اما از آنجایی که این وسیله یک وسیله با ولتاژ بالا می باشد به هیچ عنوان تعمیر آن به افراد عادی توصیه نمی شود و باید آن را به یک تکنسین بسپارند. از مهم ترین دلایل گرم نکردن مایکروفر می توان عوامل زیر را نام برد:

تنظیم نشدن مایکروفر

گرم نکردن مایکروفر در اثر دیود ولتاژ بالا:

زمانی که مایکروفر روشن می شود اما نمی تواند گرمایی تولید کند احتمال دارد که مشکلی در دیود ولتاژ بالای آن به وجود آمده باشد که وظیفه تامین انرژی مگنترون را بر عهده دارد. برای رفع این مشکل باید ابتدا مایکروفر را از برق جدا کرده چرا که دیود ولتاژ بالا در قسمت داخل آن قرار گرفته است. بعد از آنکه قاب و محفظه مایکروفر را باز کردید، خازن ولتاژ بالا را تخلیه کنید (دشارژ کردن خازن) و دیود ولتاژ بالا را با استفاده از یک مولتی متر امتحان کنید.
دیود ولتاژ بالا باید در یک جهت، دارای مقاومتی خیلی کمی باشد و در جهت مخالف آن رسانندگی خیلی زیادی داشته باشد تا بتوان آن را سالم قلمداد کرد و در غیر اینصورت باید تعویض شود. اگر در هر دو جهت رسانندگی کمی وجود داشت نشان از خراب شدن آن است و باید تعویض شود. در صورتی که دیود سالم باشد و مشکلی نداشت باشد احتمال دارد که مدار ولتاژ بالا دچار مشکل شده باشد که باید توسط متخصص بررسی و تعمیر شود.

گرم نکردن مایکروفر در اثر میکروسوئیچ درب مایکروفر

بعد از آنکه مایکروفر روشن شد ولی غذاها را گرم نکرد و مشکل دیود ولتاژ بالا را بررسی کردید و از سلامت آن مطمئن شدید احتمال دارد که مشکل از خراب شدن میکروسوئیچ درب مایکروفر باشد. زمانی که وسیله را به برق می زنید و روشن می کنید، سوئیچ درب مایکروفر پیغام خود را به دیگر قسمت های آن می رساند که کار انتقال برق را انجام دهند و زمانی که درب باز باشد انتقال گرما متوقف می شود. میکروسوئیچ درب مایکروفر در اصل به عنوان یک سوئیچ اینترلاک عمل می کند و زمانی که کار نکند فن و موتور گردان مایکروفر همچنان به کار خود ادامه می دهند اما انتقال گرما متوقف می شود.
برای بررسی کردن سلامت این قسمت نیز باید ابتدا دستگاه را از برق جدا کرده و قاب آن را باز کنید. میکروسوئیچ دارای سیم هایی است که با علامت های C و NO مشخص شده اند. زمانی که سوئیچ فشرده می شود از یک مولتی متر استفاده کنید و آن را بررسی کنید و اگر رسانندگی در آن مشاهده نکردید باید آن را تعویض نمایید. در صورتی که مشکلی در رسانندگی آن وجود نداشت می توانید که گیره های در را بررسی کنید که با میکروسوئیچ درگیر می شوند چرا که امکان دارد که مشکل از آنجا هم باشد.

گرم نکردن مایکروفر در اثر خرابی مگنترون

در صورتی که مشکلات عنوان شده قبلی را بررسی کردید و از سلامت دیود ولتاژ بالا و میکروسوئیچ درب مایکروفر مطمئن شدید باید به سراغ مگنترون بروید چرا که امکان دارد مشکل از خراب شدن این قطعه باشد. مگنترون در اصل هسته مرکزی دستگاه مایکروفر برای انتقال گرما به مواد غذایی است و اگر دچار مشکلی شود و یا خراب شود فیوز مایکروفر خواهد پرید و دستگاه از کار خواهد افتاد. برای بررسی این قسمت نیز مایکروفر را از برق جدا کرده و قاب آن را باز کنید، سپس خازن ولتاژ بالا را تخلیه نمایید.
سیم های مگنترون را جدا کنید و سپس دو سر مولتی متر را به آن وصل کنید. بعد از انجام این کارها باید بین دو ترمینال مگنترون مقاومتی در حد 2 تا 3 اهم وجود داشته باشد. در صورتی که رسانندگی مشاهده نکردید و یا فقط در یکی از ترمینال ها رسانندگی قرار داشت باید مگنترون را تعویض کنید.
• خراب شدن ترانس های ولتاژ که باعث تغییر ولتاژ برق شهری به برق مورد نیاز مایکروفر می شوند، خراب شدن فیوزهای حرارتی ، خراب شدن ترمو سوئیچ و خراب شدن بورد اصلی مایکروفر نیز می توانند از مشکلات عمده ای باشند که اجازه گرم شدن مایکروفر را نمی دهند و باید بررسی شوند.
• در صورتی که تمامی مراحل بالا را انجام دادید و قطعات ذکر شده بدون مشکل و سالم بودند نباید خودسرانه دستگاه را وارسی کنید و قطعات آن را دستکاری کنید چرا که ممکن است آسیب های جدی تری نیز به آن وارد کنید و لازم است که برای بررسی دقیق تر، مایکروفر را به دست تعمیرکار متخصص بسپارید.

نکاتی در استفاده از مایکروفر

• قبل از استفاده از این وسیله دفترچه راهنمای آن را مطالعه کنید
• از ظروف و تابه های مخصوص مایکروفر استفاده کنید
• از مقدار کمتری آب در پخت غذا با مایکروفر استفاده کنید
• ظروف و وسایل سنگین را روی آن قرار ندهید
• از مایعات قابل اشتعال درون مایکروفر به هیچ عنوان استفاده نکنید
• هیچگاه درون آن روغن را به تنهایی داغ نکنید چون موجب آتش سوزی می شود
• برای بیرون آوردن غذا از مایکروفر احتیاط کنید
• حجم و وزن مناسب با مایکروفر را درون آن قرار دهید
• از ظروف در بسته درون آن استفاده نکنید

علت تنظیم نشدن صحیح دمای مایکروفر

برای تنظیم کردن دمای مایکروفر مشکل زیادی نخواهید داشت و فقط کافی است که دفترچه راهنمای آن را مطالعه کنید و از میزان دمای مورد نیاز غذاهایی که می خواهید بپزید آگاهی داشته باشید. شاید اصلی ترین مشکل در تنظیم دمای مایکروفرها درجه بندی دمای آنها بر اساس درجه فارنهایت باشد و ما بخواهیم بر اساس درجه سلسیوس آن را تنظیم کنیم و توانایی تبدیل دماها را نداشته باشیم. مشکل بعدی در تنظیم نشدن دمای مایکروفر می تواند به خراب شدن بورد اصلی دستگاه برگردد که باید توسط متخصص و تکنسین بررسی شود.

چنانچه مایکروفر شما نیاز به تعمیر دارد می توانید با تعمیرگاه مدرن سرویس تماس حاصل کنید تا در کمتر از 2 ساعت فردی مجرب را به محل شما اعزام نمایند و وسیله شما را در کمتر از 24 ساعت تعمیر کنند.

Rate this post

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کارشناسی و تعمیرات تضمینی در محل مشتری